Diskusní fórum

Datum: 02.06.2018

Vložil: AlbertDof

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The men's prostate is a vital section of a male's reproductive :. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate related is located just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, often known as prostatitis, is the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of most varieties of prostate infection. It is brought on by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of a particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections received from other areas of the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal with the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to help remedy the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some from the steps you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for overall health and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that a number of ejaculations each week will assist you to prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming greater than four meals of beef every week will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to consider to be sure a normal prostate is usually to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to opt for prostate examination at least one time 12 months.

Odpovědět

—————

Datum: 05.02.2018

Vložil: perun

Titulek: repertoár

Hodně trapní ochotníci - žádný kalendář akcí, žádné herecké obsazení, profily, prostě nic se nedozvíte.
Fakt jenom pro místní hňupy. Pardon, ale nemohu si pomoct.

Odpovědět

—————

Datum: 06.02.2018

Vložil: Poláčková Marcela

Titulek: randění po třicítce

Oni ti ochotníci asi hlavně zkoušejí a hrají, takže nemají čas mít perfektně ošetřený web. Včera jsme se na Randění po třicítce velmi dobře bavili, vtipně napsaný scénář, dobré nápady, přirozený projev herců, aktuální téma, prostě hra splnila svůj účel. Jen tak dál milí ochotníci!

Odpovědět

—————

Datum: 15.04.2018

Vložil: Táňa

Titulek: Re: randění po třicítce

Moc děkujeme za chválu Marcelo. A taky za zastání u příspěvku výše. Je to přesně tak jak jste psala, jsme rádi že stihneme hrát:-)

Zase přijďte.

Odpovědět

—————

Datum: 15.06.2016

Vložil: MUDr. Marcela Poláčková

Titulek: Kostrč

Jsem vedoucí divadla pro děti z Hrabové a dnes jsme byli na Vašem přdstavení Kostrč. Skvěle jsme se bavili a hodnotili Vaše výkony i z pozice amatérských kolegů a můžeme jen chválit. Výborně zpracovaný a aktualizovaný námět, obdivuhodné výkony herců(toho textu co je!), nápadité kulisy, kostýmy, rekvizity. Jste čím dál lepší, děkujeme za zážitek.

Odpovědět

—————

Datum: 19.06.2016

Vložil: Táňa

Titulek: Re: Kostrč

My moc děkujeme za chválu. Moc se snažíme, hodně nás to baví a tak je to nejspíš znát. Zdravím zase příště Táňa&paní Suchá

Odpovědět

—————

Datum: 15.02.2016

Vložil: Stanislava Byrtusová

Titulek: autorská hra Františka Letala

Dobrý den, prezentujete hru Let OK 302 Madrid Mexiko jako autorskou hru Františka Letala. Celý příběh je totožný s příběhem filmu Los Amantes pasajeros. Režisérem a scénáristou tohoto filmu z roku 2013 je Pedro Almodovar. Neznám sice přesnou definici "autorské hry", ale tak nějak mám pocit, že si pan Letal přivlastnil cizí příběh. Nechci být rýpalista, divadlo mám ráda a všem ochotníkům fandím, ale tohle mi rozhodně nepřijde fér.

Odpovědět

—————

Datum: 10.03.2016

Vložil: Táňa

Titulek: Re: autorská hra Františka Letala

A byla jste se podívat? Vy jedna nerýpalistko? :-)))

Odpovědět

—————

Datum: 14.03.2016

Vložil: Stanislava Byrtusová

Titulek: Re: Re: autorská hra Františka Letala

Ano, byla jsem se podívat. :-))) Jak si myslíte, že bych jinak znala děj?

Odpovědět

—————

Datum: 14.03.2016

Vložil: Stanislava Byrtusová

Titulek: Re: Re: Re: autorská hra Františka Letala

A ještě pro doplnění.. hra se mi líbila, byla vtipná, herci hráli skvěle. Myslím si, že by se 100 % líbila mě i všem ostatním, i kdyby jste uvedli, že je scénář podle filmové předlohy, tak se totiž normálně dělá. Otázka je, co s tím teď uděláte. Každopádně, pokud něco provozujete veřejně a za peníze, tak to berete vážně a pravděpodobně očekáváte i veřejnou zpětnou vazbou, ke které se adekvátně vyjádříte. Toť z mojí strany vše, nemám v plánu Vám "špinit" diskuzi, teď je to na Vás.

Odpovědět

—————

Kontakt

Divadlo u Lípy

Domovská scéna:
divadelní sál restaurace U Lípy
Paskovská 185/143
Ostrava - Hrabová

Korespondenční adresa:
Divadlo U Lípy, z.s.
Bastlova 1021/36
700 30 Ostrava – Zábřeh
IČ : 49593544


Jana Čerňavová, předseda +420 608 724 766
Martin Šostý technika zvuk-světla +420 739 252 915