Historie divadla

        V  rámci útlumu těžby na Dole Maršál Jeremenko a likvidace závodního klubu byl v roce 1992 zdejší ochotnický soubor nucen ukončit svou činnost. K velké lítosti souboru i jeho příznivců skončila 20.11. 1992 slavná éra ochotnického divadla ve Vítkovicích. S jevištěm a svými diváky se soubor rozloučil 31.12.1992 zpěvohrou od Josefa Kajetána Tyla, s hudbou Václava Trojana “Paní Marjánka, matka pluku” v režii Evžena Frydrycha.

        Z iniciativy Vladimíra Morkese a Evžena Frydrycha, a také díky pochopení majitele restaurace U lípy Ing. Zdeňka Černého, byla 28.11.1993 v Hrabové před zcela zaplněným hledištěm s velkým úspěchem uvedena obnovená premiéra hry “Paní Marjánka, matka pluku”. Předcházelo tomu velké úsilí při úpravách a stěhování do nového působiště. Pod novým jménem “Divadlo u Lípy” začala nová epocha souboru. Ochotníci se zapojili do kulturně společenského života Hrabové. Spoluúčastnili se na mikulášských besídkách, koncertech učitelů i dechového orchestru. 2.4.1995 byla v režii Evžena Frydrycha uvedena hudební komedie se zpěvy od R. Trinnera – “Moje žena není anděl”. Jednalo se o velmi náročnou veselohru pro tři herce. Současně zkoušel Vladimír Morkes svou autorskou hru “Cestou pro vodu”, která měla premiéru 18.6.1995. Následně Evžen Frydrych připravil hru L. Stroupežnického “Mikuláš Dačický z Heslova”. Dalším jeho záměrem bylo uvedení hry ostravského autora Jana Havláska “Nepožádáš o manželku bližního svého”. 23.7.1995 však náhle Evžen Frydrych umírá. Odchod zkušeného, skvělého režiséra, který byl “duší” divadla, byl pro všechny nesmírná ztráta.

        Jelikož v sále restaurace U lípy byly prováděny stavební úpravy, budovala se nová podlaha, soubor nějaký čas zkoušel ve Staré Bělé. Po naléhání se ujala režie hry J.B. Moliéra “Chudák manžel” dlouholetá herečka Drahomíra Podroužková. Premiéra byla v roce 1998 a diváci byli velmi spokojení.

        Na výzvu formou inzerátů zavítali do divadla noví, mladí lidé a s chutí začali připravovat další inscenace. V roce 1999 se uskutečnila premiéra historické veselohry Franka Tetauera “Úsměvy a kordy” a hned v následujícím roce úsměvná komedie Josefa Štolby “Na letním bytě”.

        Protože charakter repertoáru byl doposud zaměřen na produkci her klasických či současných autorů, rozhodli se členové souboru obohatit repertoár svým vlastním autorským počinem. V roce 2000 přichází na svět autorská prvotina člena souboru Michala Webera “Lipoviny”. Pásmo bylo rozdělené do dvou částí. První polovina představení se sestávala ze tří jednotlivých scének, druhou částí byla parodická jednoaktová hra “Čtyřská válka aneb radši sedět doma”. Jako host v této hře vystoupila známá herečka Divadla P. Bezruče Marcela Čapková.

        Po velkém úspěchu se v roce 2002 Michal Weber pouští do další vlastní divadelní hry “Kat Jan Mydlář”. Vtipné dramatické zpracování představuje rozporuplnou postavu kata Mydláře v tom pozitivnějším světle. Hra se odehrává v krátkém úseku jeho života v období střetu s magistrem Kellym.

        V roce 2003 se pod vedením režisérky Drahomíry Podroužkové uskutečnila premiéra myslivecké taškařice se zpěvy Kamila Nováka “Není Zajíček jako Zajíček”, kde hudbu nahrál dechový soubor z Hrabové pod vedením Jiřího Stříže.

        V roce 2005 se uskutečnila premiéra hry rodáka z Havířova profesora Jana Havláska “Nepožádáš o manželku bližního svého”. Autor byl na představení osobně přítomen a nešetřil chválou na provedení divadla.

        Po veselohrách pro dospělé chtěl soubor nabídnout trochu jiný žánr a to zábavu a poučení pro nejmenší. Výsledkem byla premiéra klasické české pohádky Václava Říhy “Dvě Maryčky”.

        V roce 2007 byla pod režijním debutem Miloše Hlavici sehrána velmi úspěšná detektivní komedie Jacka Popplewella “Paní Piperová zasahuje”, kde v hlavní roli exceluje Magda Dymáčková.

       V sezóně 2008/2009 byla pod režijním vedením paní Drahomíry Podroužkové uskutečněna satirická komedie Branislava Nušiče "Paní ministrová". S touto hrou se soubor poprvé zúčastnil postupové "Přehlídky amatérských divadelních souborů DIVADELNÍ KOJETÍN 2009", kde někteří členové získali ocenění poroty za herecké výkony.

        V současné době má soubor 22 členů. Zúčastňuje se divadelních přehlídek (Těškovické jaro, Rojení a Maják v Ostravě, Bohumínské létokruhy, Štramberská divadelní přehlídka) a snaží se dělat dobré divadlo pro lidi nejen v Ostravě, ale i v blízkém regionu.


Napsali o nás 

clanekSedmicka.pdf



Kontakt

Divadlo u Lípy

Korespondenční adresa:
Divadlo U Lípy, z.s.
Bastlova 1021/36
700 30 Ostrava – Zábřeh
IČ : 49593544


Jana Čerňavová, předseda +420 608 724 766
Martin Šostý technika +420 739 252 915